DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 26.10.2018 16:45:38 

POSEIDON‚ potápěčský klub‚ BRNO

Historie klubu
 
                Vznik  potápěčského  klubu  Poseidon  se datuje  do šedesátých  let,  kdy skupinka  nadšenců  sportovního potápění vzniká při tehdejší 419. ZO Svazarmu Zetor Brno.
Tito průkopníci sportovního potápění to nemají lehké, většinu  vybavení si  vyrábějía a jsou odkázáni  pouze na  vyřazený vojenský materiál.  Svoji základnu mají  na  Vírské přehradě  na dnes  již  zaniklém  rekreačním  středisku  Zetoru - Vírovka.  Po  roce  1968, využívají  někteří  situace a  část  tehdejších  členů  při expedici  do Švédska  emigruje. 

                Zbylá hrstka členů to nemá lehké, zůstává zanedbaná klubovna na Marxové, chatky na Vírovce, hromádka potápěčského materiálu,  nějaký suchý oblek a  pár lahví na  nichž byl  ještě  vyražen  hákový  kříž.  Přesto činnost  klubu  jaksi  pokračuje.  Časem je opravena  klubovna,  ale  stále  s  obtížemi se  shání  potápěčské vybavení.  Hlavním zdrojem je zase armáda.

                 Po roce 1975 byl vyhlášen nábor do klubu a začínají přicházet noví adepti potápění. Klub  se  podílí  spoustou  brigádnických hodin na  výstavbě nového  svazarmovského střediska při Zetoru.V obchodech se začínají objevovat potápěčské brýle, šnorchly a známé ploutve Najády. Vzniká rovněž specializovaná prodejna DOSS,  kde se objevují neoprény,  automatiky Tajfun  a potápěčské lahve  s  ventily a  rezervou na  drátu, opasky a  olova.  Přichází  na  trh  i  první  vyrovnávací  vesta zvaná pražský škrtič. Brněnské kluby začínají dostávat od nadřízené složky Svazarmu,  první potápěčský materiál a klub získává  mimo  jiné i kompresor  na  plnění lahví.  Klub se  rozrůstá a  nové  členy,  kteří  dokončují základní a  přístrojovou  školu  potápění.  Někteří  se  pokouší  s  úspěchem i o vyšší kvalifikaci - bronzový odznak.

                  V osmdesátých  letech  získává  klub  povolení  k hospodářské činnosti,  aby finančně zajistil potápěčskou činnost.  Po zkušenostech  některých  členů se  klub  věnuje  pracím ve  výškách a nátěrům  průmyslových objektů. Vydělané peníze investuje do nákupu potápěčských lahví a ostatního potápěčského materiálu.

                  Další  roky přináší  další výdělek  a klub  pořizuje svůj  první autobus  Škoda RTO a  doplňuje  potápěčský materiál o čluny, stany  a  jinou kempovou výbavu.  Několik sezón si  platí i plaveckou dráhu na plaveckém stadiónu za Lužánkami.  Díky autobusu a hospodářské činnosti klub procestuje spoustu tehdy dosažitelných potápěčských  lokalit  v celém  Československu,  ale uskutečňuje i několik  zahraničních expedic do Polska, východního Německa, Bulharska, Maďarska i Rumunska. Pravidelně se jezdí za potápěním na  Helene-See u Frankfurtu nad Odrou v  NDR a na výměnné  zájezdy do  Polska na  Mazurské jezera.  Známá je rovněž expedice do dunajské delty,  zimní výlety na lyže a  do maďarských termálních lázní. Vrcholem potápění se stávají zájezdy do  Jugoslávie,  poprvé  do  Trsteniku,  podruhé do Orebiče.  Po revoluci  v  roce 1991 klub objevuje jezera v Rakousku, Německu a Itálii a  organizuje nezapomenutelnou  expedici do Turecka. 

                   Poté  dochází  k  útlumu  činnosti,  kdy se  většina  členů  věnuje  podnikání. V pořadí již druhý autobus je prodán do  TJ  Sokol  Dambořice  za 18 tisíc  Kčs a  100 litrů  vína  a  ulice s   klubovnou  na  Marxově je přejmenována na Spolkovou.  Přichází období víkendových zájezdů,  kdy se začíná jezdit za potápěním   již do samostatného Chorvatska, většinou na poloostrov Istria do kempu Sv. Marina. 

                    Poseidon  začíná  pořádat  dnes  již  tradiční  potápěčský  ples  v  Brně  a  pro  své  členy  organizuje  pravidelnou  sportovní olympiádu v kempu Žalov u Hodonína. Po roce 2000 se  pořádají  menší  expedice členů klubu a to do Itálie, Thajska, Egypta a i na Kubu. Poslední významnou akcí Poseidonu byla expedice Dahab 2008 a 2009.                      

             

                                                                                                        vytvořil:  Slezák Stanislav